JUMO insertion resistance thermometer with spiralised connection cable, one-piece stainless steel protection tube
Article number: 802056
Price on request
Article number:
802056
GTIN:
4068823016239
Product information "JUMO insertion resistance thermometer with spiralised connection cable, one-piece stainless steel protection tube "
Push-in resistance thermometer with spiralised connection cable, one-piece stainless steel protection tube
Type: 902150/20-730-1003-1-6-50-11-1100/000
- Temperature measuring range: -5 ... +105 °C
- Measuring insert: 1x Pt 100 in two-wire circuit
- Installation length: 50 mm
- Cable length: 1100 mm (stretched)
- Tolerance class: Class B (standard)
- Thermowell diameter: 6 mm
- Wire end ferrules
- Extra code: without
- Available as single and dual resistance thermometers
- Available in straight and angled versions to meet different mounting requirements.
- Flexible connection cables
- Strain relief to protect against mechanical stress
- Meets SIL and PL qualification standards for maximum safety
- Optional kink protection
Areas of application:
- Laboratory technology
- Climate cabinets
- Solar systems
- Heating, air conditioning, ventilation
- Apparatus engineering
The insertion resistance thermometer offers precise temperature measurement in both liquid and gaseous media. The wide range of variants makes it ideal for various applications in industrial environments.
This thermometer ensures reliable performance in dry and damp rooms and enables accurate temperature measurements. The robust design and flexible configuration options ensure precise temperature monitoring.
Dimensions
| Height | 2 cm |
|---|---|
| Length | 27 cm |
| Width | 10 cm |
Weight
| Weight | 50 g |
|---|
Other attributes
| Country of origin | DE |
|---|---|
| Customs tariff number | 90251900 |
| Einbaulänge in mm | 50 mm |
| Messeinsatz | 1x Pt 100 Zweileiterschaltung |
| Schutzrohrdurchmesser | 6 mm |
| Temperaturbereich | -5°C ... +105°C |
Technical data
| Electrical connection | Description |
|---|---|
| Connection element |
Connection cable with stripped bare wire end Connection cable with tinned connecting wires Connection cable with wire end ferrules Connection cable with M12 connector Connection cable with multi-pin connector |
| Permissible ambient temperature of the connection cable | Temperature range |
|---|---|
| PVC | -5 to +80 °C |
| Silicone | -50 bis +180 °C |
| PTFE | -50 to +260 °C |
| Metal braid | -50 to +260 °C |
| Glass silk | -50 to +400 °C |
| Merkmal | Description |
|---|---|
|
Materials Insulation material of the connection cable |
PVC Silicone PTFE Metal braid Glass silk |
| protective tube | Stainless steel |
| connection cable | Strain-relieved |
| protective tube |
Ø 3 mm Ø 4 mm Ø 5 mm Ø 6 mm |
|
Response times Iin water 0,4 m/s In the air 3,0 m/s |
t0,5 ≈ 4 s, t0,9 ≈ 10 s, Ø 6 mm t0,5 ≈ 32 s, t0,9 ≈ 98 s, Ø 6 mm |
| Gauge insert |
DIN EN IEC 60751 1× Pt100 in two-wire configuration 1× Pt100 in three-wire configuration 1× Pt100 in four-wire configuration 1× Pt1000 in two-wire configuration 2× Pt100 in two-wire configuration 2× Pt100 in three-wire configuration 2× Pt1000 in two-wire configuration |
| Tolerance class |
Class B (standard) Class A Class AA |